با یک تکه یخ، از سکسکه خلاص شوید!

تغییر ناگهانی درجه حرارت معده که در اثر خوردن آب سرد و یا چای داغ و یا کشیدن سیگار ایجاد می‌شود از دلایل سکسکه است که در مواردی می‌تواند بیش از 2 ماه به طول انجامد

دکتر ناصر علویان متخصص گوارش در گفتگو با خبرنگار بهداشت ودرمان باشگاه خبرنگاران گفت: سکسکه یک انقباض غیر عادی در عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده‌ای است. اغلب اوقات سکسه 48 ثانیه بیشتر به طول نمی‌انجامد ولی در حالت مداوم فرد بیش از 2 روز و کمتر از 1 ماه مبتلاست و در موارد بیش از 2 ماه فرد نیاز به مراجعه بیمارستان دارد. 
 
وی افزود: افرادی که در شب پرخوری می‌کنند و یا از نوشابه‌های گاز دار استفاده می‌کنند و حین صحبت هوا داخل ریه‌هایشان می‌شود، غالبا دچار سکسکه می‌شوند. 
 
 علویان تصریح کرد: به همین جهت باید از صحبت‌ حین صرف غذا پرهیز کنید و غذا را به خوبی جویده و با استرس و اضطراب صرف نکنید. 
 
وی در خصوص درمان سکسکه اذعان داشت: نفس کشیدن در کیسه، قرار دادن یک تکه یخ روی زبان، قرار دادن لیمو روی زبان و یا ایجاد حالت شوق زیاد و ترساندن فرد مبتلا از راهکارهای درمان سکسه است. 
 
این متخصص در پایان اظهار داشت: برای از بین بردن سکسکه باید سطح دی اکسید خون را بالا برد. می‌توانید نفستان را نگه دارید و تا شماره 10 به آرامی بشمارید.